פריט ידע סוגים שונים של מערכות

פריט ידע סוגים שונים של מערכות

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

במדריך אנחנו נתמקד בסוג מסויים של מערכות, שניתן לכנות אותן כמערכות מורכבות מסתגלות (מאנגלית: Complex Adaptive Systems). אנו נכנה אותן בקצרה מערכות סבוכות כדי להקל על הקורא. כדי להבין מה הן מערכות סבוכות כדאי להבחין בין מספר סוגים של מערכות:

מערכת מכאנית / מערכת מלאכותית

מעבורת חלל

מוצרים טכנולוגיים הם לרוב מערכות שלא ניתן לפרק אותן לגורמים. השאלה מה יותר חשוב במטוס - המנוע או הכנפים היא שאלה לא טובה מאחר ואין ערך למטוס בלי אחד מהם (או תחליף לערך שהרכיב מספק). מערכות מלאכותיות תוכננו כדי לבצע משימה ספיציפית, והרכיבים שלהם מתחברים בחיבור שניתן לתאר בכלים לוגיים (למשל: המנוע מעביר אנרגיה סיבובית לגלגלים). את החיבור הזה ניתן לתאר במפת מערכת הנדסית, וכאשר רכיב מסויים כושל ניתן לרוב להחליף אותו מבלי לשנות את המערכת כולה.

מה מערכות מכאניות לא יכולות לעשות (נכון להיום):

  • מערכות מכאניות יכולות להתקלקל אך אינן יכולות לשפר את עצמן.
  • מערכות מכניות יכולות להגיב לפי סט נתון של אפשרויות אך לא יכולות להמציא יכולות חדשות (כלומר אינן מסתגלות).

מערכת מורכבת שאינה מסתגלת

העולם בו אנו חיים מורכב ממערכות מורכבות שאין להן יכולת לשנות באופן תבוני את פעילותן לאור המפגש עם המציאות. הדוגמא הכי מובהקת של מערכת מהסוג הזה היא מערכת מזג האוויר. מדובר במערכת מאוד מורכבת, שמושפעת מהיבטים רבים שניתנים לחיזוי מוגבל, אך היא לא יכולה לשנות את פעילותה במפגש עם מרכיבים אלו.

מערכות שאינן מסתגלות אינן יכולות להגיב באופן לומד ומסתגל למציאות המשתנה, אבל בהחלט יכולות לייצר תופעות חדשות הנובעות משינוי התנאים.

מערכת מורכבת מסתגלת (מערכת סבוכה)

כל מערכת חיה היא מערכת מסתגלת. היא מורכבת מאחר והיא נמצאת ביחסי גומלין מתמשכים עם סביבתה - היא תלויה בסביבה אבל גם משפיעה עליה. והיא מסתגלת בין אם באמצעות תגובות אינסטינקטיביות, בהיבטים אבולציוניים, או באמצעות יכולת למידה. באנגלית התופעה מכונה Compex Adaptive System ותחום הידע קיבל את ראשי התיבות CAS.

מערכות אנושיות הן בהגדרת מערכות סבוכות. הדיון במערכות האנושיות כמערכות סבוכות יסייע לנו בהמשך להבין ולדייק את האופן שבו אנחנו פועלים בהן במגוון היבטים כדי לקדם את היעדים שלנו.

מערכות פתוחות ומערכות סגורות

השאלה האם המערכת שלנו מושפעת מדינמיקה חיצונית או לא היא בעלת משמעות רבה. מערכות מכאניות נוטות יותר להיות סגורות ולעמוד בפני עצמן, בעוד מערכות ביולוגיות נוטות להיות פתוחות יותר כלומר מושפעות ומשפיעות על סביבתן. במערכות סגורות קל יותר לשרטט את השחקנים והדינימיקות המשפיעים ולאתר כיצד נכון יהיה לפעול (מול אילו רכיבים/שחקנים) כדי לקדם יעדים. במערכות פתוחות קשה יותר לזקק את יחסי הגומלין בין רכיבי המערכת ובינה לבין הסביבה, כך שקשה להעריך מראש כיצד תשפיע פעולה מסויימת על המציאות.